|  | 

Reakcja arthusa

Przewlekła zasadowica

Przewlekła zasadowica
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Przewlekła zasadowica występuje szczególnie w zespole Hamman- -Richa (blok pęcherzykowo-włośniczkowy płuc, spowodowany pogrubieniem ścian pęcherzyków i włośniczek z utrudnieniem dyfuzji 02). Podobne zaburzenia występują w przeciekach „prawo-lewo” wrodzonych wad serca, niedodmie płuc itp. Przyczyną hiperwentylacji w tych przypadkach jest nadmierne zapotrzebowanie 02. Również bezpośrednie pobudzenie ośrodka oddechowego, spowodowane zmianami centralnego układu nerwowego (zapalenia opon i mózgu), prowadzi do hiperwentylacji i zasadowicy. Bakterie (Gram ujemne) mogą również bezpośrednio pobudzić ośrodek oddechowy do hiperwentylacji z obniżeniem pC02 aż do 17 mm Hg — stąd w zapaleniach otrzewnej spotyka się zasadowicę hiperwentylacyjną, natomiast w zawałach krezki – kwasicę gazową. Prawie wszyscy chorzy z marskością wątroby wykazują hiperwentylację z obniżeniem pCOa o 20-30 mm Hg. Wreszcie leki (np. salicylany) mogą również spowodować zasadowicę hiperwentylacyjną. Niebezpieczeństwo hiperwentylacyjnej zasadowicy występuje szczególnie u chorych z porażeniem czynności oddechowej, wentylowanych sztucznie.

Na skutek zasadowicy – niezależnie od mechanizmu jej powstania – dochodzi łatwo do utraty K+, czego następstwem są zaburzenia czynności naczyń, serca, mięśni, nerwowe, jelit i nerek. Zmniejszenie stężenia H+, prowadzi do obniżenia frakcji wapnia zjonizowanego – stąd szczególnie podczas hiperwentylacji płuc dochodzi do wyzwalania napadów tężyczki. Obniżenie pC02 powoduje zwężenie naczyń mózgowych z napadami bólów i zawrotów głowy oraz ogólnego podniecenia – znaczniejsze obniżenie powoduje ponadto skurcze oskrzeli i duszność z dalszą hiperwentylacją i pogłębieniem zasadowicy. Niekiedy dochodzi do zaburzeń rytmu serca. W niektórych przypadkach wskutek hipokapnii dochodzi do nagromadzenia kwasu mlekowego korygującego pH, jednak z dalszymi zaburzeniami metabolizmu. Przyczyną nagromadzenia kwasu mlekowego w komórkach jest wewnątrzkomórkowa kwasica z powodu utrudnionej dyfuzji HCO3, podczas gdy C02 dyfunduje łatwo, stąd wskutek dyfuzji zasady buforowej (C02) przy pozostaniu kwasu buforowego (HCO3) dochodzi do kwasicy wewnątrzkomórkowej. Utrzymanie się produkcji kwasu mlekowego rychło prowadzi do kwasicy metabolicznej, ponieważ uwalniane jony H+ nie mogą być zobojętnione wskutek zmniejszonej ilości HCO3.

przewlekla-zasadowica

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Zdrowie na co dzień

    Zdrowie na co dzień

    Dzisiejsze czasy, jeśli chodzi o nasze zdrowie i ogólne podejście do niego, wpływają na nas niezwykle negatywnie. Bardzo prosto możemy to zauważyć chociażby za pomocą naszego trybu życia, który jest niezwykle niezdrowy. Często nie śpimy wyznaczonej liczby godzin, nie jadamy śniadań ani żadnych ciepłych posiłków, wciąż się gdzieś spieszymy i nie mamy na nic czasu.

  • Objawy Niedoczynności Tarczycy

    Objawy Niedoczynności Tarczycy

    Objawy Niedoczynności Tarczycy NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY – NA POMOC TARCZYCY Niedoczynność tarczycy to schorzenie spowodowane brakiem odpowiedniej liczby hormonów tarczycy u człowieka. Choroba ta rozwija się bardzo długo i potajemnie. Początkowe sygnały mogą świadczyć o pojawieniu się zupełnie innej choroby, w niczym nie przypominającej niedoczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy, objawy: można wyróżnić dwie fazy choroby. W pierwszym