|  | 

Odczyn arthusa

Dystrofia mięśniowa

Dystrofia mięśniowa
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Dystrofia mięśniowa należy do chorób mięśni o nie ustalonej patogenezie. Choroba jest uwarunkowana genetycznie, chociaż niekiedy, w przypadkach niewystępowania jej u przodków, wydaje się, że jest ona następstwem przebytej mutacji. Klinicznie występują dwa rodzaje dystrofii. Pierwszy – to typ dziecięcy, występujący we wczesnym dzieciństwie i kończący się zwykle śmiercią w drugiej dekadzie życia z powodu porażenia opuszkowego. W niektórych wypadkach występuje przerost tkanki tłuszczowej i łącznej w miejsce zanikłych mięśni, głównie mięśni łydek. Ten typ dziedziczy się jak cecha recesywna. Typ drugi, ograniczony przede wszystkim do obręczy barkowej i twarzy, dziedziczy się jako cecha dominująca. Ten typ dystrofii występuje w późniejszym wieku i ma bardziej przewlekły charakter. Dystrofia mięśni polega na wrodzonym zaburzeniu metabolizmu, prawdopodobnie przemiany węglowodanowej (w obrębie cyklu Krebsa). Chorobie tej towarzyszy kreatynuria, rybozuria, podwyższenie poziomu kreatyny w osoczu krwi, obniżenie zawartości potasu w samych mięśniach oraz obniżenie poziomu enzymów glikolitycznych w mięśniach. Regeneracja włókien mięśniowych, która w warunkach prawidłowych występuje wskutek uszkodzenia mięśni, w tym wypadku jest wybitnie obniżona albo w ogóle nie występuje.

Do objawów ogólnych ustroju związanych z zaburzeniami mięśniowymi należą kreatynuria i mioglobinuria. Jak wiadomo, kreatyna jest donatorem fosforu dla resyntezy ATP. U dzieci kreatyna wydziela się normalnie z moczem, natomiast u dorosłych kreatyna występuje w moczu tylko wskutek zaburzeń mięśniowych z jednoczesnym zanikiem mięśni.

dystrofia-miesniowa

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Przepuklina rozworu przełykowego – jak sobie z nią radzić?

    Przepuklina rozworu przełykowego – jak sobie z nią radzić?

    Przepuklina rozworu przełykowego jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Jej leczenie polega na niwelowaniu objawów, gdyż medycyna nie jest w stanie usunąć przyczyny tej choroby. Pomóc jednak może odpowiednia dieta i właściwa masa ciała. Chorobę tę można rozpoznać dzięki wielu objawom. Przejawia się ona bowiem poprzez suchość w ustach, zgagę, odbijanie, niemiły zapach z ust, duszności, zachrypnięty

  • Objawy Parkinsona

    Objawy Parkinsona

    Objawy Parkinsona PARKINSON – GDY CIAŁO ODMAWIA POSŁUSZEŃSTWA Problemy z poruszaniem, zaburzenia ruchowe występujące w różnych partiach ciała – to może być choroba Parkinsona. Jeśli osoba z Twojej rodziny bądź najbliższego otoczenia wykazuje tego typu skłonności, nie lekceważ jego stanu. Parkinson, objawy: sygnały nadchodzącej choroby pojawiają się już na wiele lat przed jednoznacznym zdiagnozowaniem schorzenia.