|  | 

Reakcja arthusa

Choroba posurowicza

Choroba posurowicza
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

W odróżnieniu od anafilaksji choroba rozwija się już po jednorazowym wstrzyknięciu antygenu (surowicy). Objawy chorobowe występują zazwyczaj dopiero po 8-12 dniach od wstrzyknięcia dużej dawki surowicy, w postaci silnie swędzącej pokrzywki na całym ciele, z obrzmieniem stawów i gorączką. Czas wylęgania choroby jest potrzebny dla wytworzenia dostatecznej ilości przeciwciał, które reagując z krążącą jeszcze obcą surowicą jako antygenem, prowadzą do tworzenia kompleksów antygen-przeciwciało i aktywując komplement prowadzą do wyzwolenia opisanych poprzednio mediatorów zapalenia. W tym wypadku ta sama dawka surowicy jest dawką uczulającą i wywołującą.

Do typowych chorób alergicznych należą: dychawica oskrzelowa, katar sienny, idiosynkrazja i wiele innych. Choroby te są wywołane pierwotnym mechanizmem uczuleniowym. Należy jednak pamiętać, że w myśl obecnych poglądów zjawiska patologicznej odczynowości stanowią niezmiernie szeroki problem medyczny.

choroba-posurowicza

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Zdrowie na co dzień

    Zdrowie na co dzień

    Dzisiejsze czasy, jeśli chodzi o nasze zdrowie i ogólne podejście do niego, wpływają na nas niezwykle negatywnie. Bardzo prosto możemy to zauważyć chociażby za pomocą naszego trybu życia, który jest niezwykle niezdrowy. Często nie śpimy wyznaczonej liczby godzin, nie jadamy śniadań ani żadnych ciepłych posiłków, wciąż się gdzieś spieszymy i nie mamy na nic czasu.

  • Objawy Niedoczynności Tarczycy

    Objawy Niedoczynności Tarczycy

    Objawy Niedoczynności Tarczycy NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY – NA POMOC TARCZYCY Niedoczynność tarczycy to schorzenie spowodowane brakiem odpowiedniej liczby hormonów tarczycy u człowieka. Choroba ta rozwija się bardzo długo i potajemnie. Początkowe sygnały mogą świadczyć o pojawieniu się zupełnie innej choroby, w niczym nie przypominającej niedoczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy, objawy: można wyróżnić dwie fazy choroby. W pierwszym